Otsustasime tutvust teha lõpmatute kohalike puuviljadega, mida olime korra proovinud või mida polnud üldse näinud. Mitme nimegi me ei tea. Palun vabandust!

Puuvilju müüakse Phuketil igal pool – vabalt võib leida tänava äärest kastiga auto, kust litše saab osta või ananassi-arbuusi käruga ringi paarutava kaupmehe. Meie valisime välja kõige suurema valikuga koha – SuperCheap – koht, kus hinnad on kordades odavamad kui tänaval ja valikus kõik, mis olemas on.

Tegemist on siis 24/7 lahti oleva katusealuse turuga, kust kohalik kaupmees oma kraami kõik kokku ostab.

SuperCheap’ist leiab kõike – kalast jahuni ja porgandist autorehvideni, rääkimata hambapastast, juukseklambrist, müslist, kilekottidest jne jne jne. Ainult et aega peab varuma. Territoorium on metsikult suur ja otsimise peale kulub omajagu aega.

Aga asume siis puuviljade kallale. See hunnik meie voodil läks maksma kokku alla viie euro. Piltidel toodud hinnad on kilo kohta.

RAMBUTAN EHK LITŠ

„Siuke tunne, et tuleb kohe kallale,“ ütleb Meelis neid kotist välja võttes. Karvased ja pehmed viljad saab kergelt küünega avada ning viljaliha, mis on läbipaistev välja pigistada. Otse suhu, ainult, et kivi võiks välja sülitada. „Magus, välimus on ägedam kui maitse!“

DRAAKONIVILI

Näeb eksootiline välja. Seda nii seest kui väljast. „Tekstuur on nagu puder,“ ütleb Meelis, aga talle maitseb. Minu meelest sarnaneb see kõige enam kiiviga, ainult, et kiivi on kordades parem.

GUAAVA

Näeb välja nagu õun, maitseb õunalaadselt, aga on maitsetum. Süüakse koos soola-suhkru-tšilliga – see muudab maitse veel jubedamaks. „Lihtsalt üks mahlane suutäis,“ ütleb Meelis.

LONGAN

Nagu värsked kartulid 🙂 Kerge avada, viljaliha tuleb pigistades välja. Maitseb natuke nagu tikker. Seemned on vihad. „Kui seemneid poleks, oleks täitsa hea!“ lisab Meelis.

MANGOSTAN

Esimene maitse meenutab mingit asja, mida olen Eestis söönud. Pika mõtlemise peale, saan aru, et tegemist on vist valgesõstramaitsega. Kõige meeldivam kogu kupatusest.

Seejärel on meil alles kolm puuvilja, mille nime me ei tea, ja mida ma ei suutnud ka välja guugeldada. Üks näeb välja mangolaadne…

…mis lõigates ajab piima välja ja lõhnab nagu fritüürõli. „See võib olla toores,“ mõtleb Meelis. „Äkki seda marineeritakse või süüakse kuidagi teistmoodi?“ Maitselt kuiv ja kibe, teeb suu kuivaks. Me ei saagi aru, kas see on toorelt söömiseks või mingi kindla toidu sisse panemiseks.

Ja teine puuvili, mille nime me ei tea ja mida me omakeskis kuusekäbiks kutsume……

haiseb seest nagu mäda. Aga maitseb imetabane. Pehme ja mõnus, meenutab natuke õuna ja natuke virsikut. Meile meeldib!

Ja kolmas näeb välja nagu kartul, kui pooleks lõigata on seeme sees. Haiseb nagu oleks vanaks läinud, maitselt kuiv ja tõmbab suu nö kokku süües.

Kookost, arbuusi, ananassi, mangot saab siit igalt poolt. Neid oleme ka ostnud ja need on endiselt me lemmikud.

Mulle meeldib üle kõige ka pomelo, aga Meelise kõht seda millegipärast ei kannata.

Mida ma siin näinud ei ole, on füüsalid, veel ühed mu lemmikud, mida alati Egiptuses kilode kaupa söödud sai. Proovige kindlasti väikseid metsikuid banaane ka, need on nii mõnusad nätsked, mitte sellised puised nagu banaanid muidu.

Soovitame endal kõik järgi proovida, kuna hinnad on odavad – maitsed on ju erinevad!

Advertisements